E-twinning Dopravné ihrisko - VW Slovakia Moja prvá škola Projekt s Nadáciou Slovenskej sporiteľne PRINED Vzdelávaním pedagogických zamestancov k inklúzii marginalizovaných rómskych komunít - národný projekt Infovek Slovensko Nehejtuj.sk Medzinárodný vzdelávací projekt Kvalita alebo kvantita?

Projekty

E-twinning

Projekt sa týka medzinárodnej spolupráce a priateľstva medzi žiakmi z rôznych krajín. 

Komunikačný jazyk je angličtina. 

http://www.etwinning.sk/

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Školský rok 2018/19

Projekt Hovoríte po matematicky?

Pozrite sa na malý pekný projektík, ktorý poukazuje na nesprávne vyjadrovanie a nepresné slovné spojenia súvisiace s matematikou.

Vznikol počas vzdelávacej aktivity Metodika mezinárodních projektů eTwinning - elearningový kurz, ktorý absolvovala p. uč. PaedDr. Alena Hrubovská so žiakmi  7.A triedy a ich projektovými partnermi.

Nájdete ho na stránkach eTwinningu - TU.

 

 

 

 


Správa z podujatia: eTwinning tematická konferencia pre vedenie škôl

Termín  konania: 14. - 16.5.2018

Miesto konania: Rím, Taliansko

Účastník: PaedDr. Alena Hrubovská, zástupkyňa riaditeľky ZŠ s MŠ Terňa

 

     Vzdelávacie podujatie prebiehalo presne podľa programu, na vysokej odbornej úrovni, bez problémov a vo veľmi príjemnej a tvorivej atmosfére.

     Oceňujem celú prípravu konferencie, počnúc výberom, oslovením účastníkov, zabezpečením cesty a celého pobytu. Najmä však organizáciu a náplň prednášok, workshopov a spoločenského galavečera.

     Boli nám poskytnuté veľmi zaujímavé informácie, výsledky výskumov a skúseností osobností a škôl, ktoré sú výbornou inšpiráciou, návodom, námetom pre prácu na našich školách. Pozitívum je, že to nebolo len pasívne prijímanie informácií, ale hlavne aktívne, formou konštruktívnych rozhovorov, rozborov rôznych súčasných problémov  a postojov k nim a diskusie na oficiálnom fóre, ale aj počas prestávok a voľného času. Cieľ konferencie bol zadefinovaný v jej názve – posilňovanie školy riadením, vzdelávaním a zdieľaním získaných skúseností, vedomostí a zručností – a reálne sme na nej získavali informácie, ako to dosiahnuť na našich školách.

     Pre mňa to bol silný zážitok aj v tom, že z účastníkov (z 35 krajín) a organizátorov išla obrovská pozitívna energia,  snaha podeliť sa so svojimi overenými riešeniami a aj spoločne hľadať riešenia použiteľné v rôznych školách a krajinách, takže napriek naplnenosti programu sa nedostavila únava, ale nadšenie a príval energie a plánov do budúceho pracovného obdobia. Bola to inšpirácia a potvrdenie opodstatnenosti tejto cesty zvyšovania kompetencií a prehlbovania spolupráce učiteľov a žiakov prostredníctvom ozaj širokých možností eTwinningu.

     Diskutovaním o efektívnych a účinných spôsoboch prezentovania svojho projektu, školy, ďalej o talianskych príkladoch inovácií vo výučbe a tiež o zaujímavých poznatkoch pri budovaní bezpečnej inkluzívnej školy v dnešnej Európe som získala nové uhly pohľadu, nové fakty a ponúkané možnosti riešenia. Táto skúsenosť je pre mňa veľkým obohatením po profesionálnej aj osobnej stránke. Naozaj som získala pocit, že som „členom najvzrušujúcejšej vzdelávacej komunity v Európe“.

     O priebehu a poznatkoch z konferencie budem informovať kolegov. Na školskej webstránke, v školskom tlačenom časopise Bystrušky a v internetových novinách Bystrušky (pod záštitou TASR) odprezentujem konferenciu pre žiakov, rodičov a širokú verejnosť. Osobne sa budem viac vzdelávať a inšpirovať na platforme eTwinningu, zapájať sa do projektov a vytvárať aj vlastné – moderné, motivačné, obohacujúce kolegov aj žiakov o vedomosti, zručnosti, informácie a zážitky.

Fotografie na: https://photos.app.goo.gl/6hm9bLFjzCQzk7pQ2

   Prešov 26.5.2018                                                                                                                       PaedDr. Alena Hrubovská


 

Naše konkrétne projekty: 

Školský rok 2017/18:

  Zahraničný projekt, ktorý pomáha: „More CAKES – more HELP“

Začíname charitatívny projekt založený na skutočnej pomoci vybranej osobe alebo organizácii počas školského roka. Projekt sa volá „More CAKES – more HELP“, čo v preklade znamená „Viac koláčikov – viac pomoci“.

Najskôr si v škole vyberieme, komu budeme pomáhať. Tieto dni nominujú triedy jedného kandidáta na pomoc, a potom budeme hlasovať, pre koho sa rozhodneme.

Pomáhať môžeme: chudobným,  chorým, utečencom, krajine, kde je vojna, škole v Afrike, dedine, kde nemajú vodu,...

Ako budeme pomáhať? Budeme pravidelne organizovať tzv. „Cake Day“ (koláčikový  deň). Žiak sa bude môcť koláčikom ponúknuť  tým, že prispeje určitú sumu. Všetky vyzbierané peniaze pôjdu na pomoc tej osobe alebo organizácii, ktorú si zvolíme. Budeme reálne pomáhať a konať dobro! Pomoc budú sprevádzať aj sprievodné akcie ako publikovanie receptov v cudzom jazyku, fotodokumentácia, videá.

Aktuálne novinky v projekte môžete sledovať na stránke: https://twinspace.etwinning.net/42373/home

Tento projekt začíname učitelia, ktorí sme sa stretli na konferencii vo Viedni v Júni 2017. Tam sa naša myšlienka zrodila. Začíname ho na našej škole v Terni, v Rakúsku, v Nemecku, v Srbsku a v Bosne a Herzegovine.

Chceli by sme, aby sa o tomto projekte dozvedeli aj iné školy či už na Slovensku, alebo v zahraničí a aby sa tiež zapojili. Čím viac škôl sa zapojí, tým viac sa môže pomôcť. Bolo by úžasné, keby sme my mohli byť vzorom aj pre iných.       Mgr. Lýdia Zlacká

 


„Danube region conference“ vo Viedni

dňoch 22. – 23.6. 2017 som sa zúčastnila na konferencií ohľadom školskej spolupráce a výmene skúsenosti medzi krajinami, cez ktoré preteká rieka Dunaj.

Na konferencii sa zúčastnili učitelia z týchto krajín: Nemecko, Rakúsko, Slovensko, Maďarsko, Chorvátsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Rumunsko, Bulharsko, Ukrajina a Moldavsko

Projektové partnerstvo a spolupráca boli inšpirované zdieľaním myšlienok, skúseností a predstave o možnom projekte v rámci pracovných skupín. Vďaka diskusnej aktivite, pri ktorej sme sa striedali so zahraničnými partnermi, sme prediskutovali nasledujúce oblasti: kooperácia v regióne, atraktívnosť regiónu, výsledky učiaceho procesu, oblasti spolupráce, vyučovanie v 21.storočí a vytvorili skupinku na bližšiu spoluprácu. Užšiu skupinku tvorili členovia z krajín: Slovensko (Lýdia Zlacká), Rakúsko (Sabine Roher), Nemecko (Ralf Slot), Bosna a Hercegovina (Azra Šoše) a Srbsko (Tatjana Danilovic). Naším cieľom bolo vytvoriť koncept myšlienky/projektu, ktorá by propagovala hodnoty a zahrnula by činnosť, aktivitu a zodpovednosť žiakov – čo je veľmi široký a možnosti ponúkajúci výber. Spoločne sme zdieľali skúsenosti z našich doterajších aktivít v škole, inšpirovali sa prácou kolegov a praktickými výsledkami. Bližší cieľ projektu sa začal tvoriť a užšie profilovať do projektu s názvom „more Cakes – more Help“. Tento projekt sme zaregistrovali a v krátkosti popísali. V nasledujúcich mesiacoch by sme radi pripravili kvalitný pracovný postup, projekt spropagovali a ponúkli spoluprácu ďalším školám.

Najviac ma zaujalo:

 Stretnutie veľkého počtu motivovaných učiteľov na jednom mieste. Diskusia v skupinke a zdieľanie praktických rád.

Prekvapilo:

Možnosti podpory vlády projektových aktivít vo vyspelejších krajinách.

Najväčší prínos pre nás a našich žiakov, našu školu:

Vytvorenie projektu. Budúca spolupráca. Potenciál učiteľov a žiakov v oblasti Strednej a Východnej Európy – ich snaha, aktivita a pracovné nasadenie.

Moje hodnotenie:

Obohatenie po profesionálnej, aj osobnej stránke. Takéto stretnutia podporujú nové myšlienky, ktoré sa môžu zrodiť: či už v priebehu pár hodín alebo dozrieť do budúcna. Dôležitá je vzájomná podpora, nadšenie a povzbudenie, ktoré je na takýchto akciách takmer stále prítomné. Cez spoznanie nových zahraničných partnerov sa rozvíja cudzí jazyk a môžu vzniknúť nové priateľstva. Konferencia, na ktorej som sa zúčastnila bola iba 2-dňová a všetci sme cítili, že by sme mohli pokračovať ešte ďalej.

Foto z konferencie:

https://photos.google.com/share/AF1QipMvpaPUFLITi5-MDFVZ0OeNscBIUHPwk9n9nBq6cQ4iFUZIH4cdnjz5o5dUAC34zQ?key=RF85YTVXY2FzT2dOMlk0TVFZU256cnVOS0xaNzRB

Mgr. Lýdia Zlacká


 

 

Školský rok 2016/17 - PROJEKTY:

“Happiness for Me and You” - Šťastie pre mňa aj pre teba

  Je názov projektu, ktorý začala v novembri 2016 organizovať naša škola s koordinátorkou pani učiteľkou angličtiny Mgr. Lýdiou Zlackou.  Hlavnou myšlienkou projektu je, aby sme si uvedomili, čo je šťastie a najmä, ako ho môžeme rozdávať a šíriť ďalej cez konkrétne aktivity. Cieľom projektu v jeho hlavnej fáze bude robiť dobré skutky a uvedomiť si, že na šťastí iných môžeme mať svoj dobrý podiel. Projekt bude trvať celý školský rok 2016/2017. V súčasnosti s nami spolupracujú školy z týchto krajín: Portugalsko, Grécko, Rumunsko, Ukrajina, Taliansko, Lotyšsko, Albánsko a Turecko. Aktuálne informácie, plán a priebeh aktivít môžete priebežne sledovať na nasledujúcej stránke: https://twinspace.etwinning.net/28861/home.  Mgr. Lýdia Zlacká

 

T.E.R.N.I – „TrueEmotionsRealNameInspires“

Začali sme eTwinning projekt, ktorý bol inšpirovaný samotným názvom našej obce a aktivitami v nej. Nachádzame sa, bývame, vzdelávame sa či pracujeme v Terni. Vedeli ste, že existuje talianske mesto TERNI?

Nachádza sa 100 km od Ríma, má viac ako 100 000 obyvateľov a z tohto mesta pochádzal Sv. Valentín. Vďaka skutočnosti, že v Taliansku máme „dvojičku“, sme sa skontaktovali so základnou školou „IC G. Marconi" v Terni, aby sme spoluzačali jedinečný projekt. V tomto projekte budú prebiehať aktivity, cez ktoré budeme môcť spoznať rôzne oblasti (geografiu, kultúru, šport, tradície, život, školu...) v talianskom meste a porovnať ho s obcou Terňa.

Radi by sme nadviazali priateľstvo a spoluprácu so žiakmi a učiteľmi a dozvedeli, čo majú slovenská a talianska Terni spoločné a zároveň čím sme výnimoční. Z názvu „Terni“ sme vytvorili akronym „TrueEmotionsRealNameInspires“, ktorý v preklade znamená „Skutočný názov (obce/mesta) inšpiruje pravé emócie“. V tomto duchu by sme chceli projekt realizovať.

Aktuálne informácie o projekte a pribúdajúce materiály nájdete kliknutím na nasledujúci link: https://twinspace.etwinning.net/31756/home                  Mgr. Lýdia Zlacká

 



 

Školský rok 2015/16

Pod vedením p.uč. Mgr.M.Oravcovej a p.uč.J.Čižmárika sme poslali a dostali kráááááásne vianočné pozdravy od priateľov z viacerých krajín - Grécka, Poľska, Veľkej Británie, Bulharska, Česka, Talianska.

http://www.etwinning.sk/

Na e-twinning projekte "Let´s make it together/Urobme to spoločne" pracujú žiaci 2.A, 3.A. a 5.A. triedy našej školy pod vedením p. uč. Mgr. Martiny Oravcovej. Do projektu sme sa zapojili v novembri 2014 a spolupracujeme so Základnou školou Schulzovy sady, Dvůr Králové nad Labem, ČR. Prostredníctvom tohto projektu si chceme nájsť nových kamarátov, zlepšiť sa v angličtine a v používaní moderných technológií. Našim cieľom je vyrábať tradičné jednoduché výrobky či recepty a s ich výrobou sa prostredníctvom internetu podeliť s našimi projektovými partnermi. Aj napriek tomu, že naši partneri sú z Česka, komunikácia prebieha v angličtine. Veríme, že tento projekt nám pomôže zlepšiť sa v angličtine a dúfame, že sa nám s našimi kamarátmi podarí aj osobne stretnúť.                                                                                                         Mgr.M.Oravcová

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Školský rok 2014/15

21.-23.5.2015 medzinárodný seminár v Hamburgu (Nemecko)

Stručný priebeh:

  • 21.5.2015

Program začal popoludní privítaním organizátormi a prednáškami o podstate e-Twinningu a o praktických ukážkach z už realizovaných projektov. Účastníci semináru sa zoznámili prostredníctvom zoznamovacej aktivity (human bingo), ktorá sa niesla vo veľmi príjemnom duchu a samozrejme splnila svoj účel. Neskôr boli vytvorené 5-členné medzinárodné skupiny. Našou úlohou bolo vytvoriť plagát s konceptom budúcej projektovej spolupráce. Zoznamovanie a utužovanie vzťahov medzi účastníkmi semináru pokračovalo počas spoločnej večere.

  • 22.5.2015

Dopoludnia: realizátori úspešných projektov prednášali o priebehu svojich projektov a poskytli praktické ukážky projektovej práce so žiakmi zo sociálne znevýhodneného prostredia. Ďalej sme pracovali v skupinách na vlastných projektoch z predchádzajúceho dňa. Našou úlohou bolo podať žiadosť na schválenie projektu.

Popoludní: Po schválení projektov sme pracovali vo virtuálnom priestore (TwinSpace), ktorý bol pridelený pre náš projekt a ďalej sme diskutovali o detailoch budúcej spolupráce.

Večer: plavba loďou- obhliadka prístavu, večera, voľný program- obhliadka mesta. 

  • 23.5.2015

Práca na projekte a prezentácia projektov. Diskusia o školských systémoch, problémoch žiakov a o pracovných skúsenostiach.

Obed.

Odchod na letisko.

Krátky vlastný postreh:

            O e-Twinningu som sa dozvedela len nedávno. Bolo to na začiatku školského roka -  v septembri 2014. Avšak hneď od začiatku ma zaujalo ako jednoducho a zároveň efektívne sa dá spolupracovať so zahraničnými školami a tým poskytnúť našim žiakom motiváciu v ich štúdiu. Keďže našu školu navštevujú aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia, veľmi ma zaujala ponuka seminára v Hamburgu. Počas tohto seminára som sa dozvedela veľa nového o školských systémoch v rôznych Európskych krajinách. Dozvedela som sa, čo všetko sa môže skrývať pod pojmom sociálne znevýhodnené prostredie. Pre mňa ako začínajúcu učiteľku bolo veľmi obohacujúce podeliť sa o skúsenosti z vyučovania detí zo sociálne znevýhodnených, chudobných rodín či z rodín imigrantov a etnických skupín. Na seminári sa zúčastnilo 77 ľudí zo14 Európskych krajín. Rôznorodosť názorov a skúseností mi dala veľa podnetov nielen pre prípravu projektu ale aj pre moju učiteľskú prax.

            Čo sa týka samotného e-Twinningu, praktické ukážky z úspešne realizovaných projektov ma povzbudili v tom, že pomocou internetu a rôznych aplikácií sa dá žiakov motivovať k lepším študijným výkonom. Je potrebné zdôrazniť, že organizácia celého semináru bola na vysokej úrovni. Myslím si, že práve vďaka dobrému menežovaniu aktivít zo strany organizátorov mali všetci účastníci možnosť nadviazať potrebné kontakty a hlavne prakticky si vyskúšať prácu s e-Twinning desktopom a twinspacom.

            Myslím si, že aj napriek otvorenosti dnešného sveta majú žiaci slabé vedomosti o okolitých krajinách a často majú aj rôzne predsudky či skreslené predstavy. Aj moji zahraničný kolegovia, ktorých som spoznala na seminári mi potvrdili, že aj v ich krajinách majú žiaci málo vedomostí o fungovaní sveta mimo ich bezprostredného okolia. Navyše sme sa zhodli v tom, že veľa mladých ľudí nemyslí na svoju profesionálnu budúcnosť a život po škole.  A práve e-Twinning ponúka možnosť rozšíriť ich obzory a dotvárať ich svetonázor. Nie každý môže vycestovať či dokonca vidieť každodenný život v inej krajine. Prostredníctvom e-Twinningu si môžu žiaci vymieňať informácie rýchlo a bez vynaloženia finančných prostriedkov. Ak je projekt dobre pripravený a zakomponovaný do vyučovacieho procesu, žiak získa motiváciu, spestrenie, kontakty, mnoho nových informácií a pocit úspechu, ktorý ho môže poháňať vpred. Ak si uvedomí, že aj v iných krajinách žijú ľudia ako my so svojimi radosťami aj starosťami získa oveľa viac ako len vedomosti. Každý dobrý učiteľ chce žiaka naučiť nielen názvy hlavných miest, ale aj to ako sa v nich žije. Snažíme sa naučiť ich cudzie jazyky – slovíčka, gramatiku, ale až vtedy keď nadobudnuté vedomosti zužitkujú a zistia, že vďaka svojim vlastným vedomostiam a vlastnej snahe sa dokážu dorozumieť prichádza pocit úspechu, ktorý má vyššiu výpovednú hodnotu ako „čísla“ v žiackej knižke.

            Hlavným prínosom pre žiakov je, že prostredníctvom internetu, ktorý sa stal neodškriepiteľnou súčasťou nášho každodenného života môžu komunikovať, zlepšovať svoje vedomosti a zručnosti a to priamo v škole v rámci vyučovania. Existuje nespočetné množstvo  aplikácií ako aj veľa rôznych funkcií samotného eTwinning desktopu a twinspacu, ktoré možno využiť pri realizácii projektov.  Stačí sa naučiť s nimi pracovať, nebáť sa požiadať o pomoc možno technicky zručnejšieho kolegu a spolu, ako tím sa dá dokázať veľa nielen pre žiakov ale aj pre profesijný rast učiteľa. Avšak rozhodujúcim faktorom je vždy človek. E-Twinning nám ponúka úžasné možnosti no ostáva to vždy na nás učiteľoch, aby sme ich využili a aplikovali v praxi.

       Cerifikát                                                                                             Vypracovala: Mgr. Martina Oravcová


 

 

 

 

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou, Hlavná 113/68, 082 67 Terňa
    Hlavná 113/68, 082 67 Terňa
  • Pevná linka: +421 51 45 95 228

    Riaditeľ PaedDr. Pavol Tokár: +421 948 302 178

    Zástupkyňa pre ZŠ Mgr. Daniela Tomášová: +421 948 731 458

    Zástupkyňa pre MŠ Mgr. Erika Dziaková: +421 940 996 539

    Vedúca školskej jedálne Melánia Segedyová: +421 948 688 942

Fotogaléria

Počet návštev: 150855