E-twinning Dopravné ihrisko - VW Slovakia Moja prvá škola Projekt s Nadáciou Slovenskej sporiteľne PRINED Vzdelávaním pedagogických zamestancov k inklúzii marginalizovaných rómskych komunít - národný projekt Infovek Slovensko Nehejtuj.sk Medzinárodný vzdelávací projekt Kvalita alebo kvantita?

Projekty

Od 1. októbra 2011 implementuje Metodicko-pedagogické centrum národný projekt „Vzdelávaním pedagogických zamestnancov k inklúzii marginalizovaných rómskych komunít“, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho sociálneho fondu v operačnom programe Vzdelávanie a je určený pre základné školy v Trnavskom, Trenčianskom, Nitrianskom, Žilinskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom samosprávnom kraji, ktoré vzdelávajú minimálne 20% žiakov pochádzajúcich zo sociálne znevýhodneného prostredia. Projekt bude trvať 40 mesiacov do 31. januára 2015.

Koordinácia a implementácia národného projektu bude zabezpečená hlavnou projektovou kanceláriou v Prešove, kde bude sídliť aj regionálna projektová kancelária a prostredníctvom regionálnej projektovej kancelárie v Banskej Bystrici.

HLAVNÝMI AKTIVITAMI PROJEKTU SÚ:

• Vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov
• Podpora celodenného výchovného systému (ďalej len „CVS“)
• Technická podpora aktivít národného projektu

VZDELÁVANIE PEDAGOGICKÝCH A ODBORNÝCH ZAMESTNANCOV:

Vzdelávanie PZ a OZ bude počas nasledujúcich mesiacov prebiehať na základe analýzy vzdelávacích potrieb. Expertné skupiny, pozostávajúce z pedagógov s dlhoročnými skúsenosťami s prácou so žiakmi z MRK, vytvoria 12 programov kontinuálneho vzdelávania a minimálne 40 učebných zdrojov, vydávaných aj v rómskom jazyku. Pre trvalejšiu podporu a dlhodobú udržateľnosť NP sa plánuje tvorba a implementácia dištančnej formy vzdelávania, teda e-vzdelávania, pre potreby programov kontinuálneho vzdelávania. V roku 2013 sa inovačného vzdelávania s názvom Rozvíjaním komunikačných zručností k inklúzii žiakov z marginalizovaných rómskych komunít zúčastnilo 16 našich učiteľov.

PODPORA CELODENNÉHO VÝCHOVNÉHO SYSTÉMU (ĎALEJ LEN „CVS“)

CVS umožní účinný rozvoj žiakov z MRK aj mimo vyučovania, vrátane voľnočasovej starostlivosti.

CVS poskytne možnosť doplnenia základného vzdelania v rámci špecifického vzdelávacieho programu pre žiakov, ktorí neukončili ZŠ (Žiakom bude poskytnuté stravné v súlade s platnou legislatívou SR.).

Novovytvorené učebné materiály zatraktívnia vzdelávanie žiakom z MRK.

V rámci CVS prebehnú 3 osvetové programy, do ktorých sa zapoja rodičia žiakov z MRK.

Krúžková činnosť na našej škole pre žiakov z MRK v šk.roku 2013/14:

1. Multimediálny krúžok
  2. Devleskere čhave
  3. Prírodovedný krúžok
  4. Priatelia kníh
  5. Športový 2. stupeň
  6. Športový 1. stupeň
  7. Tvorivé spracovanie materiálu
  8. Mladí rómski muzikanti
  9. Zdravotnícky
  10. Tanečno - zábavný
  11. Od A po Z
  12. Internetový
  13. Ekologický

TECHNICKÁ PODPORA AKTIVÍT NÁRODNÉHO PROJEKTU:

Každá zapojená ZŠ dostane 2 interaktívne systémy.

Každá ZŠ dostane 1 didaktický balíček v hodnote 10 000 eur podľa vlastného výberu z predloženého katalógu spracovaného na základe analýzy potrieb ZŠ.

Každá ZŠ získa balíček školiaceho materiálu a potrieb v hodnote 1000 eur.

Projekt koordinuje vedenie školy - p. riaditeľka Ing. Z. Poklembová a p. učiteľka Mgr. M. Miková.