E-twinning Dopravné ihrisko - VW Slovakia Moja prvá škola Projekt s Nadáciou Slovenskej sporiteľne PRINED Vzdelávaním pedagogických zamestancov k inklúzii marginalizovaných rómskych komunít - národný projekt Infovek Slovensko Nehejtuj.sk Medzinárodný vzdelávací projekt Kvalita alebo kvantita?

Dopravné ihrisko - VW Slovakia

V polovici apríla nás potešila výborná správa. Náš projekt „Mamka, ocko, nemusíte sa o mňa na ceste báť“ vybrala hodnotiaca komisia Nadácie Volkswagen Slovakia z viac ako 150 projektov do skupinky dvadsiatich, ktoré podporí finančne sumou 2900,-€.

Vďaka tomuto príspevku vybudujeme dopravné ihrisko v areáli materskej školy pre deti z MŠ a 0.roč. ZŠ.

Do výstavby ihriska zapojíme rodičov, dobrovoľníkov a občanov obce, aby sme spolu vychovávali k bezpečnému správaniu deti tak, aby sa o ne mohli menej báť. Deti a žiaci sa najprv v triede a v krúžku Dopraváčik zoznámia s dopravnými značkami, s kamarátom Semaforom.

Medzitým s pomocou obce pripravíme vonkajšie plochy na dvore MŠ, zaobstaráme dopravné značky, semafory, kolobežky ...

Po otvorení dopravného ihriska máme naplánované ďalšie aktivity, napr.: Poraďte nám, ujovia policajti, Nulťáci vs. škôlkári - kto je zodpovednejší na ceste? (súťaže na DI), Vážení poslanci, chceme bezpečnú obec - stretnutie detí, rodičov a poslancov OZ na DI, Jazda s ockom a mamkou - dopravno-zábavné popoludnia a ďalšie.

Vidiecke deti sú pri hrách viac vonku, pohybujú a bicyklujú sa na cestách v zdanlivo menšej premávke a nevnímajú nebezpečenstvá, ktoré im hrozia. Systematickou dopravnou výchovou v spolupráci s dospelými pochopia riziká a aj spôsob, ako sa im vyhnúť.

Naše dopravné ihrisko bude slúžiť aj ako miesto edukácie a stretávania sa s rodičmi, aj na overovanie nových postupov edukácie detí odmalička a zároveň sa budeme deliť o skúsenosti s inými školami a obcami v našom regióne.

Sledujte s nami priebeh realizácie projektu:

• jún - august 2016: 1.časť výstavby ciest, prvého kruhového objazdu, osadenie dopravných značiek, vysadenie trávy, brigádnická pomoc občanov obce

• september 2016: slávnostné otvorenie a sprevádzkovanie prvej časti dopravného ihriska, výučba dopravnej výchovy v MŠ a ZŠ (fotoalbum)

• október 2016: aktivita Vážený pán starosta, vážení poslanci, chceme bezpečnú obec - žiaci najprv nakreslili obrázky, ako by mali vyzerať nové priechody cez cestu pri škole a potom ich na dopravnom ihrisku darovali pánu starostovi a obecným poslancom pre inšpiráciu (pozri fotoalbum)

V januári 2017 sme sa zúčastnili zaujímavej 3Dhry- súťaže na internete:

Bezpečne na bicykli (http://www.3dnabicykli.sk/).

Žiaci 5.A, 6.B, 7.A, 8.A a niektorí aj samostatne a opakovane si prešli formou hry cestu na bicykli, kde si overili a precvičili svoje znalosti pravidiel cestnej premávky.