Rekapitulácia našich výsledkov v geografii. V stredu 24. 11. 2021 sa na našej škole uskutočnil 50. ročník školského kola Geografickej olympiády. Cieľom je rozvíjať záujem žiakov o geografiu ako dôležitého predmetu poznávania krajiny a prírody. Má prispieť k zvýšeniu a rozširovaniu geografických vedomostí žiakov, ich praktických zručností v topografii, pri poznávaní a ochrane miestnej krajiny. Súťaž prebiehala online formou a spočívala vo vypracovaní testových úloh teoretickej a praktickej časti.
Z 5. ročníka sa do súťaže zapojili Martin Lazorik a Slavomír Ponik, zo siedmeho ročníka Jozef Nižník a Branislav Poník. Všetci postúpili do OKRESNÉHO KOLA, ktoré sa uskutočnilo 5. 2. 2022. Martin Lazorik (5.A) sa stal úspešným riešiteľom okresného kola GEO olympiády a Branislav Poník (7.A) postúpil do KRAJSKÉHO KOLA olympiády z krásneho 3. miesta v okrese.
Všetkým súťažiacim srdečne ďakujeme za účasť, blahoželáme k úspešnej reprezentácii školy a postupujúcim žiakom prajeme veľa zdravia, entuziazmu a predovšetkým veľa úspechov v ďalších ročníkoch GEO olympiády.
Mgr. Paula Bajová
„ Povedz mi niečo a ja to zabudnem. Ukáž mi niečo a ja si to zapamätám. Dovoľ mi, aby som si to vyskúšal na vlastnej koži a ja to budem ovládať. Dovoľ mi, aby som to prežil a ja to budem cítiť a chápať.“
J. A. Komenský
O tom, že geografia nemusí byť nudná, vedia aj žiaci 5.A. Teóriu zapísanú v poučkách zamenili za zážitkové vyučovanie.
Simulovali na hodine geografie obeh planét okolo Slnka, spoločne si vyskúšali tvorbu hmloviny a záver tematického celku ukončili výbornou ovocnou bublaninou a ovocným čajom.
O pár hodín neskôr chceli zažiť na vlastnej koži, ako funguje sopečná činnosť. Počas niekoľkých hodín geografie získavali čo najviac informácií, z čoho sa sopka skladá, čo je to erupcia, kde na svete nájdu najviac činných sopiek a ako sopka vlastne vznikne. A ich prezentácie nedali na seba dlho čakať. Boli o to veselšie, že v daný deň mali aj karneval. Výbuchy zo sopiek ešte dlho počuli a cítili, ale za ten úžasný pocit, ktorý po hodinách mali, to stálo za to.
Zaujímavá bola aj aktivita týkajúca sa kolobehu vody.... A naposledy si vyskúšali čističku vody z PET fľaše... toľko radosti vyčaril tento pokus na tváričkách. A čo ich ešte čaká? Nechajte sa prekvapiť.
Mgr. Paula Bajová
V časti Naši škôlkari / Oznamy 2021/22 nájdete informácie o letnej prevádzke v materskej škôlke a prihlasovaní detí na dochádzku v určenom období.
Mgr. Erika Dziaková
Medzi naše tradície patrí aj dobrovoľné testovanie žiakov Komparo. V marci sme prostredníctvom firmy Exam testovali piatakov (celú 5.A) a už tu máme ich výsledky a porovnanie s ostatnými. Veľmi pekné výsledky zo slovenského jazyka a literatúry nás zaradili medzi 25% najlepších škôl na Slovensku. Naša škola dostala certifikát, že to s kvalitou vzdelávania myslíme vážne. Byť v Kompare medzi najlepšími je o to potešiteľnejší výsledok, že do Kompara sa zapájajú väčšinou úspešnejšie školy, ktoré sa chcú porovnávať s ostatnými, takže konkurencia je tu vrámci škôl s lepšími výsledkami veľká. Pozrite si náš nový certifikát aj hodnotenie školy z viacerých uhlov.
PaedDr. Pavol Tokár
Indikátory 7 a 8 sa nevyhodnocovali, lebo sú to porovnania s predchádzajúcim rokom, kedy sa tieto testy nerealizovali.
Myšlienku Dňa Zeme sa v škole snažíme napĺňať aspoň malými skutkami, ktoré ľahko dokážeme a pomáhame tým nie len blízkemu okoliu, ale aj našej planéte. Aj preto sme s prvákmi, siedmakmi a piatakmi vysadili 5 semenáčov lipy a 4 stromčeky gaštanov. Gaštany sme si nazberali sami pred tromi rokmi a zasadili sme ich na školskom políčku. Vyrástli nám životaschopné stromčeky, ktoré sme presadili na školské ihrisko.
Aj preto zbierame hliníkové viečka a papier, separujeme odpad, kompostujeme, staráme sa o vtáčiky a kvetinovú výsadbu okolo školskej budovy.
Aj preto žiaci 7.B s pánom učiteľom Mgr. Jánom Čižmárikom na hodinách sveta práce vlastnoručne vyrobili drevený smetný kôš, aby odpadky a plechovky z nápojov nekončili okolo plota, ale ako sa patrí, v koši. Ten náš nový sme naištalovali pri ihličnatých stromčekoch, lebo neporiadok na školskom pozemku nám robia aj tí, ktorí idú po chodníku a obaly zo sladkostí hádžu rovno pod stromy za našim plotom.
V príjemnom a čistom prostredí sa učí, oddychuje, športuje a jednoducho povedané žije lepšie, zdravšie a krajšie. Majme úctu k svojmu životnému prostrediu, chráňme ho a vylepšujme. Vyzerá, že to robíme často aj za iných, ale verme, že sa čoraz viac ľudí pridá. Majme Deň Zeme každý deň!
Mgr. Alžbeta Lisová
Viac fotiek je v našej fotogalérii.
Žiaci sa najlepšie učia vtedy, keď ani nepostrehnú, že sa učia. Pre takéto učenie bol robot Photon vyvinutý. S ním môžeme objavovať neznáme oblasti technológií a rozvíjať sa. Photon má celý rad interaktívnych senzorov a preto je vhodný pre rôzne vyučovacie hodiny. Začali sme sa s ním zoznamovať na informatike a technike s pani učiteľkou Mgr. Martinou Vavrencovou. Photon nenápadne a nenásilne učí logicky myslieť, povzbudzuje riešiť problémy rôznymi kreatívnymi spôsobmi, učí rozumne používať nové technológie, rozvíja programovacie schopnosti, ukazuje, ako používať senzory na konkrétne účely - poskytuje skvelý vstup do sveta robotiky a automatizácie. Naši žiaci budú vo svojej pracovnej kariére určite používať moderné technológie a sme radi, že k ich obľube a poznaniu prispeje aj táto krásna moderná technická učebná pomôcka.
PaedDr. Alena Hrubovská
Občianske združenie Astronómia pre všetkých nám do školy na Deň Zeme dňa 22. apríla 2022 prinieslo vesmírnu AstroShow. Zábavno-zážitková forma tejto poznávacej aktivity zaujme všetky vekové kategórie a vďaka nej si žiaci zapamätajú väčšie množstvo informácií.
Programy si odborníci v združení vytvárajú sami a prispôsobujú ich učebným plánom a osnovám každej vekovej kategórie zvlášť. Zo širokého spektra programov zo sveta vesmíru nám vybrali ten vhodný pre každú skupinku, ktorá práve prišla. Záujemcov z radov žiakov bolo viac, ako bol pôvodný plán a zvedavých skupiniek sme vytvorili až osem.
Nezvyčajný zážitok sme zažili aj vďaka modernej digitálnej sférickej projekcii. Obraz je premietaný na celú plochu kupoly a zážitok zvyšuje priestorový zvukový systém. Pozrime sa aj na fotky z tejto nevšednej hviezdnej akcie.
PaedDr. Alena Hrubovská
Viac fotiek je vo fotogalérii. Ďakujeme pánovi riaditeľovi za krásne fotky z náročného prostredia . :-)
Vážení rodičia, vo štvrtok 28. apríla 2022 o 16,00 hod. sa uskutočnia triedne aktívy. Pozývame vás po dlhšom období opäť sa stretnúť, porozprávať o výchovno - vzdelávacích výsledkoch žiakov a o všetkom, čo by nás vzájomne zaujímalo. Tešíme sa na vás!
PaedDr. Pavol Tokár
Celkom sa v našej kategórii, kde patrili aj žiaci 2. stupňa ZŠ aj zodpovedajúce ročníky osemročných gymnázií, do súťaže zapojilo 9585 riešiteľov. Naši žiaci Jakub Lazorik, Tomáš Ponik, Juraj Lazorik a Bianka Senderáková sa umiestnili veľmi pekne a patria medzi 75% najlepších riešiteľov prvého kola. Srdečne im blahoželáme k tomuto úspechu a tešíme sa, že sa nezľakli náročnosti súťažných úloh, ktoré mali rovnaké, bez rozdielu veku a aj školy, ktorú navštevujú. Olympiády sa zúčastnili ešte ďalší žiaci, ktorí uviedli pri registrácii, že si neprajú zobraziť svoje umiestnenie a my to plne rešpektujeme. Aj oni sú pre nás víťazi, ktorí hlavne urobili pre seba niečo viac, prejavili svoju ochotu popasovať sa s problémami, získať nové skúsenosti a niečo sa naučiť. Sú to výborné vlastnosti pre budúcnosť.
PaedDr. Alena Hrubovská
Sektor IT je druhým najväčším pilierom slovenského hospodárstva. V posledných rokoch sme zaznamenali veľký záujem firiem prichádzať na Slovensko. Sú tu spokojní a rozširujú svoje kapacity. Potrebujú stále viac a viac múdrych a šikovných ľudí. V mysliach ľudí je daný sektor doménou mužov, ale niektoré činnosti v ňom lepšie zvládajú ženy. Ženy sú v práci vytrvalejšie a dokážu robiť naraz viacej činností, vedia aj budovať vzťahy, dôveru a empatiu, prinášajú na problémy nový uhol pohľadu.
Výhody práce v IT sektore sú dobrý plat, práca z domu, možnosť polovičného úväzku, cestovanie, život bez stereotypu.
Na život vo svete IT určite dobre pripraví štúdium na SPŠ elektrotechnickej v Prešove. Ak Ťa oslovila predstava byť súčasťou sveta IT, chceš sa o ňom dozvedieť veľa zaujímavých informácií a si dievča vo veku 11 až 15 rokov, tak neváhaj a príď na stretnutie. Zároveň sa dozvieš o štúdiu na SPŠE v Prešove z úst študentiek školy a pedagogičiek z danej oblasti.
Neváhajte a registrujte sa na: https://forms.gle/ezsi1N28MCzYWJ6t8
Ing. Martin Broda, PhD.
zástupca riaditeľa pre odborné predmety, SPŠE Prešov
V piatok 8. apríla 2022 sa po roku opäť uskutočnilo krajské kolo už tradičných pretekov projektu Detská atletika s názvom Detská P-T-S. Tento krát sa pretekalo na ZŠ Šmeralova v Prešove. Prvý krát sa disciplín zúčastnili aj naši škôlkari ale aj niektorí žiaci prvého stupňa. Spolu tridsať žiakov s realizačným tímom šiestich pedagogických
zamestnancov.
Našu školu reprezentovali dve družstvá žiakov prvého stupňa – „starší“ a štyri družstvá „mladších“ žiakov. Mladšie tímy tvorili prevažne žiaci materskej školy ale aj niektorí naši prváci či druháci. Obsahom podujatia bolo šesť disciplín: hod medicimbalom, hod raketkou vortex, skok do diaľky, štafetový beh, štafetový beh cez prekážky a nakoniec najnáročnejšia disciplína – vytrvalostný beh. Všetko disciplíny, ktoré realizujeme v rámci záujmových útvarov Atletika hrou pre žiakov prvého stupňa, či Atletika hrou pre žiakov materskej školy.
„Starší“ z našej výpravy sa umiestnili na 11. mieste (tím A) a 13. mieste (tím B) z pätnástich družstiev. Mladší osadili 7. miesto (tím C), 8. miesto (tím A), 9. miesto (tím B) a 10. miesto (tím E) z dvanástich tímov. Celkové výsledky oboch kategórií ale aj výsledky jednotlivých disciplín nájdete na tomto linku: https://statistika.atletika.sk/vysledky/2838/0/2. Všetky fotografie nájdete vo fotoalbume. Žiakom ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy a pedagogickým zamestnancom za pomoc pri sprevádzaní našich tímov na súťaži.
Mgr. Peter Palko
Po dlhšej pauze športových súťaží sa naši žiaci 6. apríla 2022 predstavili na krajskom kole Olympijského odznaku všestrannosti (OLOV) v Prešove v „starej“ hádzanárskej hale na Baštovej ulici. Projekt organizuje Slovenský olympijský a športový výbor tento rok prvý krát.
Súťažnou disciplínou krajského kola bola prekážková dráha, ktorá preverila všestrannú pohybovú pripravenosť súťažiacich. Súťažili jednotlivci – žiačky, žiaci a miešané štvorčlenné družstvá v súťaži družstiev.
Najlepší výsledok u jednotlivcov dosiahla Mária Elen zo 6. A. Skončila na 4. mieste zo 14 pretekárok. Karolína sa umiestnila na 12 mieste. Marián zo 6. B obsadil 17. priečku a Peter taktiež zo 6. B - 20. priečku. Nášmu družstvu v zložení Jakub, Aleš, Mirka a Natália (všetci 6. A) sa tentokrát nedarilo. Ale sme vďační za krásnu skúsenosť. Všetci súťažiaci dostali fľašu z logom podujatia na pamiatku.
Krajské kolo poctili svojou prítomnosťou aj sestry Danka a Janka Velďákové, s ktorými sa naši žiaci mohli odfotiť
Ďakujeme našim žiakom za dôstojnú reprezentáciu našej školy. Fotografie nájdete vo fotoalbume.
Mgr. Peter Palko
Žiaci základnej školy budú mať vo štvrtok 14. apríla a v utorok 19. apríla prázdniny. Medzitým budú Veľkonočné sviatky. Prajeme vám ich príjemné prežitie!
Vyučovanie po prázdninách sa začne v stredu 20. apríla 2022.
PaedDr. Pavol Tokár
Rýchla a výborná je dnešná správa. Dozvedeli sme sa výsledky okresného kola BIOLOGICKEJ OLYMPIÁDY v KAT. E – odbor ZOOLÓGIA:
Obidve dievčatá postupujú do krajského kola, ktoré bude 3.5.2022.
Okresné kolo - BIOLOGICKÁ OLYMPIÁDA v KAT. E – odbor BOTANIKA:
Srdečne blahoželáme k týmto skvelým výsledkom a prajeme dievčatám ďalšie pekné úspechy a radosť z poznávania prírody!
Mgr. Alžbeta Lisová
V stredu 6.apríla 2022 bude celoslovenské Testovanie 9. Deviataci prídu do školy o 7,45 hod. a absolvujú test z matematiky a test zo slovenského jazyka a literatúry. Harmonogram T9 dostali v informovaných súhlasoch. Po testovaní pôjdu domov.
Ostatní žiaci budú mať aktivity ku Dňu Zeme. Všetci, aj popoludňajšia zmena, prídu už ráno na 1. hodinu. Donesú si desiatu, pitný režim, športové oblečenie aj pre prípad nepriaznivého počasia. Dochádzajúci žiaci 1. stupňa skončia kvôli autobusu o 10,30, ostatní o 11,30 hod. a 2. stupeň do 12. hodiny. Obed si stravníci vyzdvihnú v balíčku. Družina funguje v riadnom režime.
PaedDr. Pavol Tokár
Milí predškoláci, vážení rodičia. Pripravili sme pre vás elektronickú prihlášku do 1. ročníka školského roka 2022/23. Zápis prebehne v škole v dňoch 4. a 5. apríla 2022 od 8,00 do 15,30 hod. Viac informácií nájdete TU. Tešíme sa na vás!
PaedDr. Pavol Tokár
Za spoluprácu pri tvorbe letákov ďakujeme Bibke a Karin zo 6.A. PaedDr. Alena Hrubovská
Ako sa majú naši žiaci v ŠKD? Zvyčajne rekapitulujeme náš týždeň na facebooku školy, teraz pre vás zhrnieme naše aktivity tu. Lucka, ktorá bola u nás na praxi, ukázala deťom, ako sa dá určiť sever aj bez kompasu. Na prvom mieste k tomu potrebujete ihlu. Ako sa správajú šišky, keď ich z tepla dáme do studenej vody, čo sa deje s vodou z červenej kapusty a s jej sfarbením, keď tam pridáte to, čo vidíte na fotkách. Lakmusový papierik ukázal, aké je potom pH je v ktorej miske. Ako sa správa vajce, keď nasypeme do vody soľ a ako keď cukor, (prečo do Mŕtveho mora - veľmi slaného môžu ísť aj neplavci ukazuje práve to vajce v slanej vode). Hustota tekutín, to je ten pokus, keď nalejeme do pohára tekutiny rôznej konzistencie, (olej, sirup, med, voda... a tie sa vzájomne nepriemiešajú). Dážďovku sme chceli dať pod lampu, aby sa ukázalo, ako jej svetlo nevyhovuje.Ale žiarovka nás zradila. Tak sme ju dali na slniečko a veruže sa po chvíli skryla. Železný prach vytvára zaujímavé tvary, keď pod ním beháte s magnetom. Bolo to zaujímavé, vďaka Lucka. Deti vyrábali aj záložky do kník tentoraz z drevených paličiek. A jarné počasie nás lákalo nielen sa hrať vonku, ale aj tvoriť na jarnú nôtu - kvetinky, ale aj šilty (teraz máme opäť čiapky). Miška, budúca učiteľka, ktorá k nám prišla teraz, nám predstavila niektoré slovenské hrady, ktoré deti museli najprv poskladať. A už sme začali aj s veľkonočnými dekoráciami. Prajeme všetkým pekné dni!
Bc. Monika Plavčanová
Ooooooveľa viac fotografií nájdete v našej FOTOGALÉRII :-)